Haber

Toplantıya 2 Gün Önce Sendikalardan Asgari Ücret Vurgusu! ‘Komisyon Formalitesi, Enflasyonla Oynuyorlar’

Taban Fiyat Tespit Kurulu, asgari fiyattan yapılacak orta artış tedbirini görüşmek üzere 13 Haziran’da toplanacak. Toplantı öncesi ‘beklentimizin insanca yaşamak’ olduğunu vurgulayan sendika temsilcileri, “Komisyon bir formalite. Maaşlar cumhurbaşkanı tarafından belirlenir. Enflasyonla oynuyorlar. Önemli olan artış değil alım gücü” dedi.

Milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren Asgari Fiyat Tespit Kurulu toplantısı öncesi sendika temsilcileri alım gücüne vurgu yaptı.

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e konuşan DİSK Genel Başkanı Dilek Çerkezoğlu, Türkiye’de asgari ücretten bahsederken “sembolik” değil, “ortalama” ücretlerin konuşulduğunu belirterek, ‘Asıl sorun Türkiye’yi asgari fiyat toplumu olmaktan kurtarmaktır. Bunun yolu da sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırmak ve toplu sözleşmeli işçi sayısını artırmaktan geçiyor. Ayrıca değerli olan taban fiyatın dolara endekslenmesi değil, alım gücüdür. İşçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği bir ücretin belirlenmesi gerekiyor.”söz konusu.

“Komisyon toplanacak ama formalite gereği”

Yeni asgari ücretin mevcut ekonomi politikalarına uygun olacağına değinen KESK Eş Başkanı Şükran Kablan Yeşil, şunları vurguladı:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu formalite gereği toplanacak. Bilindiği üzere son iki dönem için asgari ücreti komisyon değil Cumhurbaşkanı belirliyor. Dolayısıyla başlayacak müzakerelerin işçilerin talep ve beklentilerini karşılayacak düzeyde olacağını düşünmüyoruz. Zaten TÜİK gibi bir gerçek var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu