Haber

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak’tan Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili Dayanışma Bildirisi

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili olarak, “Sadece bir cumhurbaşkanı olarak değil, bir anne olarak da bu acıların derinden hissedildiğini temin edebilirim.” ifadesini kullandı.

Novak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine geldiği Ankara’nın ardından 31 Mart’ta Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesini ziyaret ettiğini Twitter hesabından paylaştı.

Novak, “Türkiye’deki deprem bölgesini ziyaret ettim. Binlerce ailenin yas tuttuğu trajediyi görmek yürek parçalayıcıydı.” sözlerini kullandı.

Macar arama kurtarma ekipleri tarafından enkazdan çıkarılan 5 yaşındaki Ahmet’i ziyaret eden Novak’a, bu ekiplerin yanı sıra arama kurtarma köpeği “Umut” da eşlik etti.

Novak, “35 kişinin hayatını kurtaran Macar arama kurtarma ekipleriyle gurur duyuyorum.” dedi. terimini kullandı.

Sarsıntı bölgesinden video

Başkan Novak, paylaştığı ve deprem bölgesini gösteren görüntüde, Macarların Türkiye’deki korkunç depremle sarsıldığını ve çok üzüldüklerini belirtti.

Macarların depremin yol açtığı acıyı paylaştığına işaret edilen videoda Novak, “Bu acının sadece bir cumhurbaşkanı olarak değil, bir anne olarak da derinden hissedildiğini temin edebilirim.” kelime yer aldı.

Novak’ın Ahmet’in ailesinin konutunu ziyaretinden sahnelerin de yer aldığı videoda Novak, burada ev halkına seslendi: “Siz Macar halkının kalbindesiniz ve umarım Macarlar kalbinizdedir.” Sözler paylaşıldı.

Videoda, Ahmet’e tren seti hediye eden Novak’ın, çocukla tren raylarını kurarak oynadığı ve birlikte Macar grubun kurtarma köpeği “Umut”u sevdiklerinin görüntülerine yer verildi.

Ahmet’in bir yakını da gruba teşekkür ederek, sarsıntının 5. gününde çocuğun enkazdan çıkarıldığını ve bunun kendileri için bir mucize olduğunu belirterek, “Önce Allah’a, sonra Macar kurtarma ekiplerine şükürler olsun” dedi.

Novak’ın Ahmet’in aile bireylerine sarılarak vedalaştığı sahnelerde, depremin ilk günlerinde bölgeye gelen kurtarma ekibiyle gurur duyduğu ve çalışmalara katıldığı belirtildi.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde çalışmalara katılan ve 3 yaşındaki erkek çocuğun enkazdan kurtarılmasına yardım eden Cumhurbaşkanı Novak’ın Macar arama kurtarma köpeği “Mancs”ın Kocaeli’deki heykelinin açılışına ait görüntülere yer verildi.

“Macaristan’dan daha büyük bir alan depremden etkilendi”

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 29 Mart’ta Ankara’ya geldi.

Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Novak, Türkiye’de yaşanan depremin Macarları derinden sarstığını vurgulayarak, kendisi ve Macar halkı adına taziyelerini dile getirdi.

Bundan sonra Türkiye’ye ve Türk milletine yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Novak, “Macaristan’dan daha geniş bir alan depremden etkilendi. Orada ne kadar tahribat ve kayıp olduğunu anlayabiliyoruz. Yaşananlardan gurur duyuyoruz. Buraya gelen Macar arama kurtarma ekipleri.” Sözlerini kullandı.

haber-gunyuzu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu